Išeitį iš tokių situacijų Jums siūlo įstatymas – sprendimas, tai pasinaudojimas atidalijimo iš bendrosios nuosavybės institutu. Ar tikrai žinote savo teises ir galimybes, kai turite bendro turto su kitais asmenimis?
Gyvenimiški santykiai dažnai susiklosto įvairiai, todėl ir bendroji dalinė turto nuosavybės teisė bei naudojimasis ja dažnai sukelia įvairių praktinių problemų. Žemiau, nagrinėjamas tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kaip tinkamai atstovaujant, Kliento nuosavybės teisė yra užtikrinama išvengiant tolesnių ginčų ir nuostolių (bylos nr.: e2A-1075-324/2020). Nepaisant to, kad aptariamoje situacijoje daline nuosavybes teise valdomas turtas buvo būtent butas, nuosavybės teisės įgyvendinimo užtikrinimas svarbus turint bet kokio pobūdžio turtą.
,,Vienas iš bendraturčio nuosavybės teisės į bendrosios nuosavybės dalį įgyvendinimo būdų, taip pat vienas iš bendrosios nuosavybės teisės pasibaigimo pagrindų yra atidalijimas iš bendrosios nuosavybės (CK 4.80 straipsnis).”
Teismų praktikoje yra formuojama nuostata, jog prioritetas turi būti suteikiamas visiškam daikto atidalijimui, kaip geriausiai užtikrinančiam maksimalų įstatymų nustatytą bendraturčių nuosavybės teisių įgyvendinimą. ,,CK 4.80 straipsnio 2 dalyje nustatytas atidalijimo iš bendrosios nuosavybės būdas – daiktas padalijamas natūra kiek galima be neproporcingos žalos jo paskirčiai; kitais atvejais vienas ar keli iš atidalijamų bendraturčių gauna kompensaciją pinigais.’’
Nors turto padalijimas natūra yra siekiamybė, tačiau dažnai toks atidalijimas negali būti įgyvendintas, dėl konkrečių turto savybių. Tačiau tai nėra problema norint įgyvendinti savo nuosavybės teisę, nes atitinkamoms situacijoms lygiaverčiai naudojama kompensacijos, atidalijant turtą, opcija.
Viena iš tokių situacijų, tai šioje byloje susiklosčiusi situacija, kai Kliento bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas buvo būtent butas. Klientas, t.y. ieškovė, dėl susiklosčiusių aplinkybių negalėjo tinkamai naudotis savo buto dalimi ir negana to, buvo priversta spręsti papildomus ginčus atsiskaitymo dėl buto naudojimo klausimais. Šioje byloje teismas pažymėjo, jog ,,teismų praktikoje ne kartą yra pasisakyta, kad tipiniai butai daugiabučiuose namuose negali būti atidalijami natūra’’. O ,,atsakovo siūlomas atidalijimo būdas, kuomet šalims tenka po vieną kambarį, o kitos būtinos patalpos (virtuvė, vonia, tualetas) lieka bendro naudojimo patalpomis, savo esme atitinka naudojimosi tvarkos nustatymą, o ne turto atidalijimą, kadangi tokiu atveju daiktai negali funkcionuoti kaip nepriklausomi nekilnojamojo turto objektai, kuriems savininkams gali daryti fizinį-ūkinį poveikį ir nulemti jo teisinį likimą, nederindamas savo valios su kitais asmenimis.”
Akivaizdu, kad formuojamoje praktikoje akcentuojama, jog labai svarbu užtikrinti visų bendraturčių tinkamą nuosvybės teisės įgyvendinimą, nes galimybė laisvai naudotis savo nuosavybės teise yra viena fundamentaliausių asmens turimų teisių. Visuomet verta imtis veiksmų ir užtikrinti tokio lygio nuosavybės teisės įgyvendinimą, koks Jums priklauso, kaip ir buvo padaryta šioje byloje užtikrinant Kliento interesus į 1/2 buto dalį, ko pasekoje buvo priteista viso buto nuosavybės teisė, išmokant kompensaciją antrajai šaliai.
Jei Jums reikalinga teisinė konsultacija ar atstovavimas atidalijimo ar kitais nekilnojamojo turto teisės klausimais, kviečiu kreiptis:
el. paštu gintas.gustaitis@kaunoadvokatai.lt
ar telefonu +370 687 32575
Konsultacijos teikiamos advokatų kontoroje ,,Gustaitis, Pesenka, Sirvydis, Vaicekauskas ir partneriai”, ir tik iš anksto užsiregistravus.