Santuokos nutraukimo ar porų nusprendusių gyventi skyriumi turint bendrų nepilnamečių vaikų pagrindiniai kylantys ginčai ar nesutarimai yra du., tai turto dalybos ir ginčai dėl vaikų bendravimo tvarkos. Ginčuose dėl bendravimo tvarkos su vaikais šalys gali susitarti ir patys, tačiau kaip rodo praktika, emocionaliems tėvams susitarti dažniausiai nepavyksta. Tokiu atveju tėvai įsitraukia į begalinius ir brangiai kainuojančius ginčus kurie, be jokios abejonės, duoda neigiamo efekto ir jų atžaloms.
Kaip taisyklė, dažniausiai vaiko gyvenamoji vieta yra nustatoma su vaikų mama. Tokios praktikos laikosi ir vaikų tėvai kurie dažniausiai neprieštarauja, kad jų vaikai gyvens kartu su mama, nors yra ir išimčių. Vaiko gyvenamoji vieta su tėvu, ne su mama, teismo gali būti nustatoma šalims sutarus, kad vaikams yra geriau gyventi su tėvu nei su mama. Teismas tai pat vertintų gyvenamąją vietą nustatyti su tėvu tais atvejais, kai yra įrodymai, jog mama veda antisocialų gyvenimo būdą, sunkiai serga ir negali pasirūpinti net savimi, išvykusi į kitą šalį ar kitos nustatytos priežastys dėl ko teismas spręstų, jog su tėvu, ne su mama, vaiko gyvenoji vieta būtų nustatyta teisingiau, nes tai atitiktų labiau vaiko interesus ir jo saugumą. Tokią išvadą teismas dažniausiai daro surinktų įrodymų visuma, vaiko teisių tarnybų pateikta išvada ir vidiniu teismo įsitikinimu.
Teismui nustačius su kuriuo iš tėvų gyvens vaikas ar vaikai, sprendžia vaiko (ų) bendravimo tvarką su tėvais. Pagrindinis vaiko bendravimo tvarkos nustatymo kriterijus yra maksimalus ir proporcingai lygiateisis bendravimas vaiko su abiem tėvais.
LR Civilinio kodekso 3.175 str., aiškina ginčus tarp skyrium gyvenančių tėvų dėl bendravimo su vaiku ir dalyvavimo jį auklėjant. Šio straispnio 1 dalis suteikia tokią teisę tėvams kreiptis į teismą dėl bendravimo tvarkos nustatymo, o 2 dalis nustato tvarką atsižvelgiant į vaiko interesus ir sudarant galimybę skyrium gyvenančiam tėvui ar motinai maksimaliai dalyvauti auklėjant vaiką. Minimalus bendravimas gali būti nustatomas tik tuomet, jei nuolatinis maksimalus bendravimas kenkia vaiko interesams.

Taigi, tėvams nepavykus susitarti draugiškai dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ar vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, ypač kylančių ginčų kai yra daugiau kaip vienas vaikas, tokią tvarką ir gyvenamąją vietą su vaiku, nustatys teismas.

Į ką tėvams labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį nustatinėjant bendravimo tvarką su vaiku. Visų pirmiausiai, tai tėvai turi atkreipti dėmesį į savo pačių užimtumą ir realias galimybes matytis su vaikais ir dalyvauti jų auklėjime užtikrinant betarpišką ryšį su vaikais. Papildomai, derėtų tėvams atkreipti dėmesį ir į vaikų norus ir jų amžių. Suprantama, kad esant mažam vaikui, nustatinėti jam kaip jis turės bendrauti su tėvais, vaikas savęs apginti negalės dėl savo amžiaus. Vienok, vaikams paaugus, jie ne tik reikš savo norus, priekaištus, bet gali ir manipuliatyviai naudotis tuo, kad tėvai nesutaria dėl bendravimo su jais.

Praktikoje, tėvai nustatinėja nuo paprastų bendravimo su vaikais susitarimų iki detalių ir sudėtingų. Kaip antai, paprasta bendravimo su vaikais forma yra kuomet tėvai apsprendžia kada ir kiek mėnesio eigoje matysis su vaikais, kada pas kurį vaikai bus su nakvyne, kiek ir kokiu metų laiku vaikas bus pas vieną iš tėvų atostogų metu. Tokia, paprasta bendravimo su vaiku nustatymo forma paprastai būna tarp nekonfliktuojančių tarpusavyje tėvų.

Sudėtingesnė forma bendravime su vaiku yra nustatoma padieniui iki valandų ir minučių net skaičiuojant kas vaiką atveš, o kas pasiims. Įskaičiuotinos švenčių dienos, ligos atveju ir vaiko burelių bei kitos aplinkybės kurios nors logiškai atrodytų teisingos ir priimtinos, tačiau praktikoje, kuo daugiau taisyklių, tuo daugiau bus ginčų ateityje. Čia yra labai svarbu paminėti, kad bendravimo su vaiku detali tvarka gal ir tinka tai dienai kuomet yra sudaroma, tačiau laikas vietoj nestovi, auga vaikai ir keičiasi jų poreikiai. Antrą vertus ir vieno iš tėvų sąlygos gali keistis, darbovietė, miestas ir net šalis ar kitos aplinkybės. Todėl vertinant brangiai kainuojančias bylas susijusias su vaiko bendravimo tvarkos nustatymu būtina atkreipti dėmesį tėvams, kad šiandien teismo nustatyta abiems tinkanti tvarka gali rytoj jau būti neaktuali ir netinkama.

Praktikoje neretai pasitaiko situacijos, kada vienas iš tėvų gyvena užsienyje arba abu tėvai gyvena užsienyje skirtingose šalyse, o vaiko bendravimo tvarkos klausimus spprendžia Lietuvoje. Tokiu atveju, teismas gali nustatyti bendravimo su vaiku tvarką, tačiau esant įvardintai situacijai reikalingas abiejų tėvų supratingumas, kad sprendžiant bendravimo tvarką giluminiu ginču, teismo sprendimas gali nepatikti abiem šalim.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį tėvams gyvenantiems užsienyje. Visų pirma, nustatant bendravimo tvarką su vaiku turi būti nuolatinis ryšys su vaiku ir jis negali būti nutrūkęs. Tėvas gyvenantis užsienyje gali bendrauti su vaiku nuotolinėmis priemonėmis, atvykti pas vaiką ir vaiką pasiimti į užsienį. Norint bendrauti su vaiku jam atvykstant į užsienio šalį, konfliktuojančiom šalim, gali kilti sunkumų tokią tvarką nusistatyti, bet teismas betkuriuo atveju spręstų. Į ką teismas atkreips dėmesį esant tokiai situacijai, tai ar šalis yra Europos sąjūngos ar trečia šalis. Kitas klausimas kurį teismas aiškinsis, kas apmokės vaiko ir jį lydinčio asmens išlaidas kurios sudarys ne tik lėktuvo bilietų kaina, bet ir apgyvendinimas ir pragyvenimas. Ir trečia į ką teismas atkreips dėmesį, tai vaiko interesus. Tai reiškia, ar tokio pobūdžio kelionės nekels per didelio streso ir nepakenks jo mokslams.

Pabaigai, poroms gyvenančiom skyriumi, manytinai yra tikslinga nusistatyti bendravimo tvarką su vaiku ir vaiko gyvenamąją vietą vengiant ginčų, jei tokie kiltų, ateityje. Kol nėra nėra nustatyta vaiko gyvenamoji su kažkuriuo iš tėvų, tėvų teisės yra lygios, taigi bet kuriuo atveju gali kilti problem vienam iš tėvų sugalvojus paatostogauti užsienyje deklaruoti vaiko gyvenamą vietą toje šalyje ir vėliau nusistatyti vaiko gyvenamą vietą užsienyje. Vienok, kiekviena situacija yra individuali, todėl šis straipsnis apima tik bendrą paaiškinimą kas yra vaiko bendravimo tvarkos nustatymas ir koks jis neretai būna.

Dėl papildomos konsultacijos ar iškilusių klausimų, galite kreiptis į Eriką Pavlovičių elektroniniu paštu pavlovicius@gmail.com , skambinti mobiliuoju telefono numeriu 062083135 arba tiesiog užeiti iš anksto užsiregistravus Gedimino pr. 47-228 Kaunas