,,Gera tik visiška tiesa. Pusė tiesos nieko neverta.” – teigė rašytojas Stefanas Cveigas. Tokią nuomonę galbūt dar galima ginčyti, tačiau ko vertas tiesos pripažinimas be jos įvykdymo?

Tokia filosofinė mintis turi reikšmę ne tik filosofijoje, bet ir teisėje kur ši mintis reiškiasi daug konkrečiau – ,,teismo sprendimas yra vykdytinas dokumentas, o jo pagrindu išduotas vykdomasis dokumentas – vykdomasis raštas – yra vykdymo veiksmų atlikimo pagrindas.” (Citata iš bylos nr.: 2VP-7498-965/2019).

Minėtą bylą laimėjome, užtikrinę Kliento interesus, sprendžiant teismo sprendimo vykdymo užtikrinimo klausimą. Šioje byloje Kliento naudai priteista 10 eurų dydžio bauda už kiekvieną jo teisėto reikalavimo nevykdymo dieną, nuo nutarties priėmimo dienos. O tokios baudos paskyrimas tapo ženklia paskata tinkamam sprendimo vykdymui, kuris greitai ir operatyviai ir buvo skolininko įvykdytas.

CPK 771 straipsnyje įtvirtinta, jog jeigu per teismo nustatytą terminą neįvykdytas sprendimas, įpareigojęs skolininką atlikti arba nutraukti tam tikrus veiksmus <…> ar sprendimas, įpareigojęs pašalinti statybos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus padarinius <…> antstolis apie tai surašo Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos aktą ir surašytą aktą perduoda antstolio kontoros buveinės vietos apylinkės teismui.

🔴 Teismas, nustatęs, kad skolininkas sprendimo arba privalomojo nurodymo neįvykdė, gali jam skirti iki trijų šimtų eurų baudą už kiekvieną uždelstą įvykdyti sprendimą arba privalomąjį nurodymą dieną išieškotojo naudai. (CPK 771 str. 6 d.)

🔴 Tokia ,,bauda atlieka kompensavimo funkciją, nes skiriama išieškotojo naudai kaip satisfakcija dėl laiku neįvykdytos prievolės.”

Aptariamoje byloje susidarė faktinė situacija, kai Kliento teisėtas reikalavimas, pripažintas įsiteisėjusiu teismo sprendimu, buvo nevykdomas ilgiau nei dvejus metus, ko pasekoje teismas pripažino poreikį skirti baudą teismo sprendimo nevykdančiai šaliai tam, kad užtikrinti greitesnį ir sklandesnį teismo sprendimo įvykdymą.

Jei Jums reikalinga teisinė konsultacija ar atstovavimas teismo sprendimų ar kitų dokumentų vykdymo klausimais, kviečiu kreiptis:

el. paštu gintas.gustaitis@kaunoadvokatai.lt 

ar telefonu +370 687 32575

Konsultacijos teikiamos advokatų kontoroje ,,Gustaitis, Pesenka, Sirvydis, Vaicekauskas ir partneriai”, ir tik iš anksto užsiregistravus.