Neretai pasitaiko atvejų kuomet santuokos nutraukimo metu, pateikus ieškinį, priešingoji pusė pastebi, jog turto įvardinta yra mažiau nei buvo užgyventa.
Aprašytu atveju, ar atsakovas (sutuoktinis) gali prašyti teismo priteisti piniginę kompensaciją dėl bendrosios jungtinės nuosavybės turto sumažėjimo?
Sutuoktiniai, vedę bendrą ūkį santuokoje turi suprasti, kad santuokoje įgytas turtas yra dalintinas po lygiai ½, jeigu teismas nepasisako kitaip dėl įvairių kitų aplinkybių kurios ir yra įrodinėjimo byloje dalykas.
Panaši istorija Lietuvos teismų praktikoje jau yra buvusi, kuomet sutuoktinė teismui parodė mažiau esančio bendrai užgyvento turto 66 000 Eurų. Ji teigė, jog šis turtas yra jos asmeninė nuosavybė. Taigi, pirmos instancijos teismas kritiškai vertino tokius argumentus ir priteisė ieškovui pusė 33 000 Eurų kompensaciją. Istorija tuom nesibaigė ir apeliacinis teismas panaikino pirmos instancijos Teismo sprendimą šioje dalyje pasisakydamas, kad „ieškovui, pareiškusiam reikalavimą CK 3.98 straipsnio 3 dalies pagrindu, teko pareiga įrodyti, kad lėšas, kurias atsakovė pervedė tretiesiems asmenims ir iš jai priklausiusios banko 29 sąskaitos išgrynino, atsakovė buvo įgijusi (gavusi) kaip pajamas, vaisius, dividendus, pensiją, pašalpą bei kitokias išmokas ar pan. (CK 3.88 straipsnio 1 dalis), tačiau tokių įrodymų nepateikė (CPK 12, 178 straipsniai). Todėl, teismo vertinimu, atsakovei nekilo pareiga paneigti turto bendrumo prezumpciją (CK 3.88 straipsnio 2 dalis) ir (ar) įrodyti, kad lėšos buvo panaudotos šeimos poreikiams tenkinti”
Kitaip tariant, sutuoktiniui prašiusiam iš kito sutuoktinio piniginės kompensacijos teismas nurodė pareigą įrodyti, kad turtas buvo bendroji jungtinė nuosavybė ir atleido nuo pareigos įrodinėti asmenines lėšas kitam sutuoktiniui.
Kasacinis teismas (2025 m. sausio 9 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-21-781/2025), remdamasis tuo, kad santuokos metu įgytas turtas yra bendroji jungtinė nuosavybė. Ši sutuoktinių turto bendrumo prezumpcija turi svarbią reikšmę tiek materialiosios, tiek proceso teisės atžvilgiu. Visų pirma, ji reiškia, kad sutuoktinis, teigiantis, jog tam tikras turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, nes jis yra įgytas sudarius santuoką, neprivalo šio teiginio įrodinėti, kadangi ši aplinkybė preziumuojama pagal įstatymą. Antra, sutuoktinis, teigiantis, kad tam tikras turtas, įgytas sudarius santuoką, nėra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, privalo šį teiginį įrodyti (CK 3.88 straipsnio 2 dalis). Pagal CPK 12 ir 178 straipsnius, šalys privalo įrodyti aplinkybes, kuriomis grindžia savo reikalavimus bei atsikirtimus, išskyrus atvejus, kai yra remiamasi aplinkybėmis (faktais), kurių nereikia įrodinėti(CPK 182 straipsnis). Kasacinis teismas padarė išvadą, kad atsakovės banko sąskaitoje santuokos metu buvusios lėšos pripažintinos bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, kol atsakovė neįrodė priešingai ir nepaneigė šios prezumpcijos. Taigi, priešingai nei nurodė apeliacinės instancijos teismas, ne ieškovas turėjo įrodinėti atsakovės išleistų lėšų kilmę, o atsakovė, siekdama paneigti bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės prezumpciją, turėjo pateikti įrodymus, patvirtinančius, kad jos gautos ir išleistos lėšos neatitinka CK 3.88 straipsnio 1 dalyje išvardytų kriterijų. Šios aplinkybės nagrinėjamoje byloje sudaro bylos esmę ir įrodinėjimo dalyką. Remdamasis nurodytais argumentais, kasacinis teismas panaikino apeliacinės instancijos teismo nutarties dalį, kuria palikta nepakeista pirmosios instancijos teismo sprendimo dalis atmesti ieškovo reikalavimą priteisti 21 958,25 Eur kompensaciją už bendrosios jungtinės nuosavybės sumažinimą ir paskirstytos bylinėjimosi išlaidos, ir šią bylos dalį grąžino iš naujo nagrinėti šiam teismui.
Taigi, sutuoktinis panašiu atveju gali tikėtis iš teismo, jog piniginė kompensacija bus priteista ir jam nereikės įrodinėti tokių aplinkybių, o šalis kuri teigia, kad toks turtas yra jo asmeninė nuosavybė, reikės teismui įrodyti.
Plačiau apie santuokoje įgyto turto padalijimą galite sužinoti konsultuojantis asmeniškai pagal jūsų asmeninę istoriją
Galite susisiekti telefonu +37062083135 arba elektroniniu paštu pavlovicius@gmail.com su Eriku Pavlovičiumi kuris specializuojasi būtent santuokos nutraukimo bylose