Ankstesniuose įrašuose aptarti pagrindiniai vaiko išlaikymo aspektai sudaro prielaidą pasidalinti dar viena aktualia praktine įžvalga – o ką daryti, jei vis dėlto, neseniai nustatytas vaiko išlaikymo dydis yra objektyviai per mažas? Plačiau analizuojant išlaikymo sąlygų pakeitimo galimybę, ši opcija ne visada gali būti tinkama.

Šį aspektą aptarti paskatino laimėta apeliacinės instancijos teismo byla nr. e2A-634-896/2021. Sprendžiant šią bylą pavyko užtikrinti Kliento interesus, o teismas nustatė, jog ,,nagrinėjant klausimą dėl išlaikymo dydžio pakeitimo, nėra pagrindo svarstyti ar <…> sprendimu buvo priteistas vaikų poreikius atitinkantis išlaikymas, nes teismo sprendimas yra įsiteisėjęs ir galiojantis.”

Teismas konstatavo, jog ieškovė su ieškiniu dėl išlaikymo dydžio pakeitimo kreipėsi po dvejų metų nuo jo nustatymo, o įrodymų, kad per dvejus metus iš esmės pasikeitė vaikų poreikiai, pvz., atsirado esminės išlaidos specialiesiems poreikiams tenkinti, pasikeitė būsto išlaikymo išlaidos, atsirado esminiai pasikeitimai ugdymo procese ar pan., nepateikė. Taip pat teismas pažymėjo, jog ,,nepriklausomai nuo to, ar išlaikymo dydis buvo vienašališkai nustatytas teismo ar šalių susitarimu, <…>, visais atvejais teigtina, jog teismo sprendimu nustatytas išlaikymo dydis atitiko tuo metu buvusią to iš tėvų, kuris teismo sprendimu įpareigotas teikti išlaikymą, turtinių galimybių ir vaiko (vaikų), kuriam priteistas išlaikymas, poreikių pusiausvyrą, užtikrino galimybę patenkinti būtinus ar bent minimalius vaiko raidos poreikius” ir nustatė, jog galimybės kvestionuoti įsiteisėjusio ir galiojančio teismo sprendimo nėra.

Bylos kontekste pažymėtina, jog vis dėlto, nustatytą vaiko išlaikymo dydi kvestionuoti galima – pavyzdžiui, jei ,,teismas, savo sprendimu nutraukdamas santuoką ir patvirtindamas sutuoktinių pateiktą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, padarė aiškią teisės taikymo klaidą, kuri gali būti ištaisyta atnaujinus procesą.’’ Tačiau verta įsidėmėti, jog proceso atnaujinimas galimas CPK 365 – 374 straipsniuose nustatyta tvarka, o tai reiškia, jog toks atnaujinimas galimas per tris mėnesius nuo sužinojimo apie padarytą teisės taikymo klaidą, t.y. per tris mėnesius nuo teismo sprendimo paskelbimo dienos. Taigi, jei nustatytas išlaikymo dydis yra objektyviai per mažas, šį klausimą derėtų spręsti nedelsiant.

Nutarties tekstą galite skaityti čia: http://liteko.teismai.lt/viesasprendimupaieska/tekstas.aspx?id=5be8d2d8-e330-4ae2-bf13-3c3c2756bc7d

Jei Jums reikalinga teisinė konsultacija ar atstovavimas šeimos teisės srityje, kviečiu kreiptis: 

el. paštu gintas.gustaitis@kaunoadvokatai.lt  

ar telefonu +370 687 32575

Konsultacijos teikiamos advokatų kontoroje ,,Gustaitis, Pesenka, Sirvydis, Vaicekauskas ir partneriai”.